Warning: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-config.php on line 85
18th SKDUN Gichin Funakoshi World Shotokan Karate Championship 2010 – SKDUN

18th SKDUN Gichin Funakoshi World Shotokan Karate Championship 2010


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1511

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1516
17-th SKDUN WORLD SHOTOKAN KARATE CHAMPIONSHIP 2009
11/08/2009
1st SKDUN European Karate Championship Eger, Hungary, 02-03 april 2011
03/04/2011
Show all

18th SKDUN Gichin Funakoshi World Shotokan Karate Championship 2010


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1511

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1516

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 214

 18th SKDUN Gichin Funakoshi World Shotokan Karate Championship

 

Kata Individual

 Children 10-11 years, boys

  1. Miron Alexandr (Belarus)
  2. Pelisanu Alin Catalin (Romania)
  3. Makei Maxim (Belarus)

Children 10-11 years, girls

  1. Siobhan Wilson (Ireland)
  2. Ionita Alexandra (Romania)
  3. Smruthi Pushparay (India)

 

Children 11-12 years, boys

  1. Neagu Cosmin (Romania)
  2. Kuligav Egor (Belarus)
  3. Gergo Kis(Hungary)

 

Children 11-12 years, girls

  1. Dragan Alexandra (Romania)
  2. Gabriele Marozaite (Lithuania)
  3. Anghelenici Laura (Romania)

 

Cadets, boys

  1. Stemler Robert (Romania)
  2. Shein Alexandru (Romania)
  3. Dumitrescu Andrei (Romania)

 

Cadets, girls

  1. Miliu Malina Maria (Romania)
  2. Ernyi Kinga-Eniko (Romania)
  3. Bernardeta Dauparaite (Lithuania)

 

Juniors, boys

  1. Gogolashvili Aleksandre (Georgia)
  2. Lukas Urbonas (Lithuania)
  3. Dima Alexandru (Romania)

 

Juniors, girls

  1. Maurer Kristina (Romania)
  2. Draghici Diana (Romania)
  3. Ioana Ene (Romania)

Youths, boys

  1. Petre Ionut Alexandru ( Romania)
  2. Mohammed Salih (Great Britain)
  3. Stoica Ionut Marian (Romania)

 

Youths, girls

  1. Rasiu Ana (Romania)
  2. Dumitrache Bianca (Romania)
  3. Stanciu Mihaela (Romania)

 

Seniors, men

  1. Todiras Radu (Romania)
  2. Fusaru Daniel (Romania)
  3. Lipianu Bogdan (Romania)

 

Seniors, women

  1. Tinca Georgiana (Romania)
  2. Vilkina Olga (Belarus)
  3. Patru Alina (Romania)

 

Veterans, men

  1. Antonio Tapia Jorge (Peru)
  2. Zhukov Pavel (Belarus)
  3. Gebhardt Jan (Germany)

 

Veterans, women

  1. Vilkina Svetlana (Belarus)
  2. Joan Sheehan (Ireland)

Luppertz Karin (Spain)
 

Kumite individual

 

Children 10-11 years, -35 kg, boys

  1. Miron Alexandr (Belarus)
  2. Valentin Yordanov (Bulgaria)
  3. Kakhanovich Andrey (Belarus)
  1. Nikola Levordashki (Bulgaria)

 

Children 10-11 years, open, girls

  1. Rybak Alexandra (Belarus)
  2. Bren’ko Ekaterina (Belarus)
  3. Siobhan Wilson (Ireland)
  1. Iva Ivanova (Bulgaria)

 

Children 12-13 years, – 49 kg, girls

  1. Aslan Neval (Romania)
  2. Vasile Andreea (Romania)
  3. Masenkova Aleksandra (Ukraine)
  1. Brooke Walklin (England)

 

Children 12-13 years, + 49 kg, girls

  1. Dragan Alexandra (Romania)
  2. Arginteanu Andreea (Romania)
  3. Neacsu Andreea (Romania)

3. Joyce Heeren (Netherlands)

 

Children 10-11 years, + 35 kg, boys

1.  Einius Novicenko (Lithuania)

2.  Pelisanu Alin Catalin (Romania)

3.  Pakhomov Evgeni (Belarus)

3.  Adam Bagany (Hungary)

 

Children 12-13 years, – 42 kg, boys

  1. Damian Mario (Romania)
  2. Neagu Cosmin )Romania)
  3. Ene Vlad (Romania)
  1. Fluck Severin (Switzerland)

 

 

 

 

Children 12-13 years, – 50 kg, boys

  1. Dumitrache Ionut (Romania)
  2. Dumitrache Mihai (Romania)
  3. Bartincki Attila (Romania)
  1. Kulich Roman (Belarus)

 

Children 12-13 years, + 50 kg, boys

  1. Kalyagyn Artem (Ukraine)
  2. Meroni Giorgio (Italy)
  3. Hanke Maximilian (Germany)
  1. Rasheed Graham (England)

 

Cadets, -50 kg, boys

  1. Dorogin Alexandr (Russia)
  2. Popescu Cristian (Romania)
  3. Sacasanu George (Romania)
  1. Umerov Dyliaver (Ukraine)

 

Cadets, -55 kg, girls

  1. Andrei Denisa (Romania)
  2. Miliu Malina Maria (Romania)
  3. Bernardeta Dauparaite (Lithuania)

3        Chloe Millar (Ireland)

 

Cadets, -55 kg, boys

  1. Haoues Mohamed (France)
  2. Stemler Robert (Romania)
  3. Galuza Vladislav (Belarus)

3    Goncharov Nikita (Ukraine)

 

Cadets, +55 kg, girls

  1. Lahouel Hana (Algeria)
  2. El’hiri Aicha (France)
  3. Vlaicu Miruna (Romania)

3    Morcov Alexandra (Romania)

 

Cadets, -65 kg, boys

  1. Tomas Skirmuntas (Lithuania)
  2. Dawid Roy (England)
  3. Odobescu Razvan (Romania)

3    Miroshnichenko Alexey (Belarus)

 

 

 

 

 

Cadets, +65 kg , boys

  1. Aleksandar Stoyanov (Bulgaria)
  2. Robertas Jankauskas (Lithuania)
  3. Domantas Cesna (Lithuania)

3    Palma Alexandru Alin (Romania)

 

 

Juniors, -56 kg, girls

  1. Martinelli Audey (Switzerland)
  2. Margas Roxana Andreea (Romania)
  3. Novitchi Andra (Romania)

3    Ene Ioana (Romania)

 

Juniors, -55 kg, boys

  1. Demchuk Ilia (Belarus)
  2. Dima Alexandru (Romania)
  3. Burtan Sorin Alexandru (Romania)

3    Petukhov Yuriy (Ukraine)

 

Juniors, +55, girls

  1. Leluc Madalina (Romania)
  2. Ciosu Elena (Romania)
  3. Panfil Madalina (Romania)

3    Lora Ruscheva (Bulgaria)

 

Juniors, -65 kg, boys

  1. Grapa Vladut (Romania)
  2. Chikviladze Nestor (Georgia)
  3. Lukas Urbonas (Lithuania)

3    Spinu Vitalli (Moldova)

 

Juniors, +65 kg, boys

  1. Eimantas Trumpa (Lithuania)
  2. Armandas Bunius (Lithuania)
  3. Marcu Robert (Romania)

3    Sitaru Cristian (Romania)

 

Youths, -60 kg, women

  1. Patru Alexandra (Romania)
  2. Dumitrache Bianca (Romania)
  3. Fazekas Orsolya (Romania)

3    Kristina Svilenova (Bulgaria)

 

 

 

 

Youths, -60kg, men

  1. Tkebuchava Davit (Georgia)
  2. Stoica Ionut (Romania)
  3. Chiper Mario (Romania)

3    Demchishin Artur (Belarus)

 

 

 

 

 

 

Youths, +60 kg, women

  1. Stanciu Mihaela (Romania)
  2. Ovsinyova Inna (Belarus)
  3. Balblanc Elise (France)

3   Deborah Bloch (France)

 

Youths, -70 kg, men

  1. Vekua Henrri (Georgia)
  2. Ilie Andrei (Romania)
  3. Franco Daniele (Italy)

3    Nica Dor Alexandru (Romania)

 

Youths, -80 kg, men

  1. Giurgea Robert (Romania)
  2. Marcis Cervonikovs (Latvia)
  3. Jorge Batista (Switzerland)

3    Petras-Azuolas Kalpokas (Lithuania)

 

Youths, +80 kg, men

  1. Vyal Maxim (Belarus)
  2. Ciobanu Anatol (Modova)
  3. Oussar Farid (Germany)

3    Paduroiu Mihai Silviu (Romania)

 

Seniors, -55 kg, women

  1. Tinca Georgiana (Romania)
  2. Romagnoli Elisabetta (Italy)
  3. Tatjana Raka (Latvia)

3    Rachael Houlton (England)

 

Seniors, -60 kg, women

  1. Ilie Florentina (Romania)
  2. Bizzi Marica (Italy)
  3. Patru Alina (Romania)

3    Pandia Marina (Romania)

 

Seniors, +60 kg , women

  1. Micu Veronica Elena (Romania)
  2. Bucur Loredana (Romania)
  3. Jurgita Januskaite (Lithuania)

3    Savchenko Natalia (Belarus)

 

 

Seniors, -67 kg, men

  1. Lipianu Bogdan (Romania)
  2. Catalano Luca (Italy)
  3. Niculae Ionut Cristian (Romania)

3   Duy Nygugen (England)

 

Seniors, -75 kg, men

  1. Mayembo Jean (Congo)
  2. Todiras Radu (Romania)
  3. Dave Galloway (England)

3    Gence Jonnhy (France)

 

Seniors, -85 kg , men

  1. Legros Anthony (France)
  2. Mboussa Nixon (Congo)
  3. Daren Welsh (England)

3    Tomas Zilinskas (Lithuania)

 

Seniors, +85 kg, men

  1. Akambo Marien (Congo)
  2. Oppuya Lessele (Congo)
  3. Circiu Sorin (Romania)

3    Cheles Iulian (Romania)

 

Veterans, women

  1. Joan Sheehan (Ireland)
  2. Luppertz Karin (Spain)
  3. Ehamparam Komatgy (Sri Lanka)

 

Veterans, men

  1. George Best (England)
  2. Tossens Franck (Belgium)
  3. Namazov Sadi (Azerbaijan)

3    Kulwant Lall (England SKC)

 

 

 

 

All Open, women

  1. Tinca Georgiana (Romania)
  2. Bucur Loredana (Romania)
  3. Vilkina Olga (Belarus)

3    Ilie Florentina (Romania)

 

All Open, men

  1. Dave Galloway (England)
  2. Glinski Denis (Belarus)
  3. Moldoveanu Bogdan (Romania)

3        Opouya Lessele (Congo)

 

 

Comments are closed.