Warning: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-config.php on line 85
21st SKDUN World Championship Novi Sad, SERBIA, 12-13 October 2013 – SKDUN

21st SKDUN World Championship Novi Sad, SERBIA, 12-13 October 2013


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1511

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1516
3rd SKDUN European Championship, Eger, Hungary, 06-07 April 2013
07/04/2013
4th SKDUN European Championship, Eger, Hungary, 04-06 April 2014
19/05/2014
Show all

21st SKDUN World Championship Novi Sad, SERBIA, 12-13 October 2013


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1511

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1516

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 214

21st SKDUN World Championship
Novi Sad, SERBIA, 12-13 October 2013

KATA INDIVIDUAL

boys, children, 10-11 years

1. Vasilyev Daniil (Ukraine)

2. Terletski Egor (Belarus)

3. Stojanovic Ivan (Serbia)

 

girls, children, 10-11 years

1. Bojic Ana (Serbia)

2. Dimitrijevic Sara (Serbia)

3. Mihalache Alexandra (Romania)

 

boys, minicadets, 12-13 years

1. Temruk Vycheslav (Belarus)

2. Viacheslav Kudashkin (Russia)

3. Petronijevic Ognjen (Serbia)

 

girls, minicadets, 12-13 years

1. Longhena Giorgia (Italy)

2. Parauta Andreea (Romania)

3. Vlad Sara (Romania)

 

boys, cadets, 14-15 years

1. Maric Ljubisa (Serbia)

2. Badiceanu Costin (Romania)

3. Makay Maxim (Belarus)

 

girls, cadets, 14-15 years

1. Anghelenici Laura (Romania)

2. Kosanovic Nevena (Serbia)

3. Ibrahimovic Marija (Serbia)

 

boys, juniors, 16-17 years

1. Cioarec Marius (Romania)

2. Popescu Radu (Romania)

3. Bartincki Attila (Romania)

 

girls, juniors, 16-17 years

1. Miliu Malina (Romania)

2. Martina Chan (Bulgaria)

3. Vidovic Natasa (Rep of Srpska)

 

men, youths, 18-20 years

1. Dovydas Zymantas (Lithuania)

2. Maric Ognjen (Serbia)

3. Creta Marius (Romania)

 

women, youths, 18-20 years

1. Lazo Tamara (Rep of Srpska)

2. Svrdlin Maja (Serbia)

3. Rositsa Lyubomirova (Bulgaria)

 

men, seniors, 21-39 years

1. Lipianu Bogdan (Romania)

2. Todiras Radu (Romania)

3. Fusaru Daniel (Romania)

 

women, seniors, 21-39 years

1. Vil’Kina Olga (Belarus)

2. Tinca Georgiana (Romania)

3. Rasiu Ana (Romania)

 

men, veterans, 40-49 years

1. Zhukov Pavel (Belarus)

2. Duy Nguyen (England)

3. Gebhardt Jan (Germany)

 

women, veterans, 40-49 years

1. Vitai Remma (Hugary)

2. Engber Ingrid (Romania)

 

men, veterans, over 50 years

1. Dasic Dejan (Serbia)

2. Brian Toomey (Irland)

3. Chalikov Alexander (Russia)

 

women, veterans, over 50 years

1. Vil’kina Svetlana (Belarus)

2. Korvin-Kuchinskaya Elena (Belarus)

3. Tami Wilmot (England)

 

 

 

 

 

KATA TEAM

 

Kids, 8-11 years, Mixed

1. Romania 3 (Poteras Luca, Dragoi Ion, Bacalu Andrei)

2. Belarus 1 (Terletski Egor, Gaydalyonok Daryia, Martynov Gleb)

3. Romania 4 (Guta Dan, Manta Catali, Gligore Emil)

 

boys, cadets, 12-15 years

1. Romania 1 (Neagu Cosmin, Dumitrache Roberto, Meteleanu Bogdan)

2. Serbia 1 (Ljubisa Maric, Matic Pavle, Petronijevic Ognjen)

3. Romania 2 (Damian Mario, Pelisanu Alin, Badiceanu Costin)

 

girls, cadets, 12-15 years

1. Romania 1 (Anghelenici Laura, Lamdes Isabela, Jarcalete Delia)

2. Serbia 1 (Bordjoski Jovana, Damjanovic Snezana, Kosanovic Nevena)

3. Romania 2 (Tudor Crina, Dinu Maria, Penescu Antonia)

 

mixed, cadets, 12-15 years

1. Romania 1 (Neagu Cosmin, Dumitrache Roberto, Coliba Iulia)

2. Belarus 1 (Balkovski Bogdan, Balkovskaya Yana, Martishevich Nikita)

3. Romania 2 (Anghelenici Laura, Badea Eduard, Foday Andrei)

 

men, juniors, 16-20 years

1. Romania 2 (Dumitrescu Andrei, Cioarec Marius, Foday Andrei)

2. Romania 1 (Bartincki Attila, Bacs Mate, Schein Alexandru)

3. Belarus (Balkovski Bogdan, Martishevich Nikita, Khomich Artiom)

 

women, juniors, 16-20 years

1. England (Hannah Mercer, Rhiannon Hackman, Hazel Jenkins)

2. Serbia 1 (Svrdlin Maja, Ivkovic Simona, Holovic Helga)

3. Bulgaria 1 (Marina Tcholakova, Martina Chan, Iliyana Bozhilova)

 

mixed, juniors, 16-20 years

1. Romania 2 (Ene Ioana, Damian Mario, Silianu Cristiana)

2. Romania 1 (Dragan Alexandra, Dumitrescu Andrei, Cioarec Marius)

3. Bulgaria 1 ( Martina Chan, Aleksandar Stoyanov, Iliyana Bozhilova )

 

men seniors, over 21 years

1. Romania 1 (Lipianu Bogdan, Todiras Radu, Fusaru Daniel)

2. Romania 2 (Achite Adrian, Bidina Andrei, Stoica Cristian)

3. Serbia 1 (Skitnja Savo, Stankovic Andrisa, Bizic Milos)

 

 

 

women, seniors, over 21 years

1. Belarus 1 (Vil’kina Svetlana, Vil’kina Olga, Khochenkova Evgeniya)

2. Romania 1 (Patru Alina, Rasiu Ana, Tinca Georgiana)

3. Romania 2 (Mihalache Ioana, Stanciu Mihaela, Ene Ioana)

 

mixed, seniors, over 21 years

1. Romania 2 (Fusaru Daniel, Tinca Georgiana, Bidina Andrei)

2. Serbia 1 (Topic Nevena, Tosic Vera, Radoslavljevic Nikola)

3. Belarus (Vilkin Andrei, Vilkina Svetlana, Khochenkova Evgeniya)

 

 

 

KUMITE INDIVIDUAL

 

boys, children, 10-11 years, -34 kg

1. Avxentiev Dorin (Moldavia)

2. Redzep Brik (Bosnia)

3. Cipo Dario (Serbia)

3. Gurjanov Bejan (Serbia)

 

boys, children 2, 12-13 years, -40 kg

1. Janjic Bejan (Serbia)

2. Iordache Tiberiu (Romania)

3. Topuzodic Aleksander (Serbia)

3. Bocan Damian (Romania)

 

boys, children, 10-11 years, +40 kg

1. Rafail Andreou (Bulgaria)

2. Lebovic Marko (Serbia)

3. Sipka Danjan (Serbia)

3. A. Grosbergs (Latvia)

 

girls, children, 10-11 years, -35 kg

1. Dumitru Bianca (Romania)

2. Milosevic Kasija (Serbia)

3. Raskov Marina (Serbia)

3. Barasevic Ines (Serbia)

 

girls, children, 10-11 years, +35 kg

1. Belotserkovskaya Kateryna (Ukraine)

2. Radulovic Ana (Serbia)

3. Dragic Jovana (Serbia)

3. Polizic Milica (Serbia)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -40 kg

1. Fatu Danut (Romania)

2. Borichevskiy Nikita (Belarus)

3. Badea Eduard (Romania)

3. Alexander Novichikhin (Russia)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -45 kg

1. Umerov Iliyas (Ukraina)

2. Marinkovnic Milan (Serbia)

3. Sabo Borislav (Serbia)

3. Filip Marinov Guergov (Bulgaria)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -50 kg

1. Bonvicini Mateo (Italy)

2. Savic Vladimir (Serbia)

3. Stirbu Viorel (Moldavia)

3. Svet Ilia (Moldavia)

 

boys, minicadets, 12-13 years, +50 kg

1. Temruk Viyacheslav (Belarus)

2. Babaev Iliay (Belarus)

3. Ivaylo Ivailov Boev (Bulgaria)

3. Lucian Eduard (Romania)

 

girls, minicadets, 12-13 years, -45 kg

1. Vlad Sara (Romania)

2. Comarniceanu Cristina (Romania)

3. Cisen Yilmaz (Turkey)

3. Feyza Altincas (Turky)

 

girls, minicadets, 12-13 years, +45 kg

1. Alexeeve Mariya (Belarus)

2. Tamara Strainovic (Serbia)

3. Coliba iulia (Romania)

3. Milojevic Anastasija (Serbia)

 

boys, cadets, 14-15 years, -50 kg

1. Lungu Andrei (Romania)

2. Guinea Alexandru (Romania)

3. Miron’ Alexandr (Belarus)

3. Makey Maxim (Belarus)

 

 

 

boys, cadets, 14-15 years, -58 kg

1. Kostukovich Artyom (Belarus)

2. Stanic Slavko (Serbia)

3. Pelisanu Alin (Romania)

3. Grujic Milan (Serbia)

 

boys, cadets, 14-15 years, -65 kg

1. Maric Ljubisa (Serbia)

2. Neagu Cosmin (Romania)

3. Strbac Petar (Serbia)

3. Damian Mario (Romania)

 

boys, cadets, 14-15 years, +65 kg

1. Trestianu Iulian (Romania)

2. Ivkovik Filip (Serbia)

3. Kis Rihard (Serbia)

3. Ilian Iliev (Bulgaria)

 

girls, cadets, 14-15 years, -52 kg

1. Ibrahimovic Marija (Serbia)

2. Stoian Georgiana (Romania)

3. Topuzovic Ivana (Serbia)

3. Adisa Hukara (Bosnia)

 

girls, cadets, 14-15 years, +52 kg

1. Anghelenici Laura (Romania)

2. Boskovic Aleksandra (Rep of Srpska)

3. Kosanovic Nevena (Serbia)

3. Fircal Andreea (Romania)

 

boys, juniors, 16-17 years, -55 kg

1. Cioarec Marius (Romania)

2. Popescu Cristian (Romania)

3. Inedjaren Soufian (Maroc)

3. Bartincki Attila (Romania)

 

boys, juniors, 16-17 years, -62 kg

1. Vorobyov Andriy (Ukraine)

2. Necula Stefan (Romania)

3. Alpreotesei Bogdan (Romania)

3. Kovacevic Nebojsa (Serbia)

 

 

 

boys, juniors, 16-17 years, -70 kg

1. Dumitrescu Andrei (Romania)

2. Bakhlavi Aldar (Ukraine)

3. Gorgyi Csaba (Hungary)

3. Odobescu Razvan (Romania)

 

boys, juniors, 16-17 years, +70 kg

1. Aleksandar Genchev (Bulgaria)

2. Petur Todorov Petrov (Bulgaria)

3. Otasevic Dejan (Rep of Srpska)

3. Bondaruc Denis (Moldavia)

 

girls, juniors, 16-17 years, -57 kg

1. Todovic Milica (Serbia)

2. Spasojevic Dajana (Rep of Srpska)

3. Betina Stefanova (Bulgaria)

3. Simic Milica (Rep of Srpska)

 

girls, juniors, 16-17 years, +57 kg

1. Dragan Alexandra (Romania)

2. Strompl Teodora (Romania)

3. Catic Dragana (Rep of Srpska)

3. Vidovic Natasa (Rep of Srpska)

 

men, youths, 18-20 years, -60 kg

1. Demchuk Iliya (Belarus)

2. Burtan Sorin (Romania)

3. Schein Alexandru (Romania)

3. Serhani Mohamed (Algeria)

 

men, youths, 18-20 years, -68 kg

1. Maric Ognjen (Serbia)

2. Hoborici Alexandru (Romania)

3. Cvetanovic Djordje (Serbia)

3. Bentivegna Giuseppe (Italy)

 

men, youths, 18-20 years, -75 kg

1. Todor Todorov (Bulgaria)

2. Kokic Dragutin (Serbia)

3. Juhasz Zoltan (Hungary)

3. Sitaru Cristian (Romania)

 

 

 

men, youths, 18-20 years, +75 kg

1. Dimitrov Emil (Rep of Srpska)

2. Palma Alexandru (Romania)

3. Simo Ilic (Switzerland)

3. Mico Ilic (Switzerland)

 

women, youths, 18-20 years, -60 kg

1. Adriana Valentinova (Bulgaria)

2. Silianu Cristiana (Romania)

3. Schiba Anastasia (Moldavia)

3. Bucataru Alexandra (Romania)

 

women, youths, 18-20 years, +60 kg

1. Ciric Ana (Serbia)

2. Shariat Madalina (Romania)

3. Djukic Jelena (Serbia)

3. Savicic Jovana (Serbia)

 

men, seniors, 21-39 years, -65 kg

1. Lipianu Bogdan (Romania)

2. Henegariu Razvan (Romania)

3. Chiper Mario (Romania)

3. Caseru Ionut (Romania)

 

men, seniors, 21-39 years, -70 kg

1. Copic Milan (Serbia)

2. Muller Peter (Germany)

3. Plamen Plamenov (Bulgaria)

3. Poithier Jeremy (Belgium)

 

men, seniors, 21-39 years, -77 kg

1. Poledica Milan (Serbia)

2. Todiras Radu (Romania)

3. Leontijevic Aleksandar (Serbia)

3. Bertazzoli Giovanni (Italy)

 

men, seniors, 21-39 years, -85 kg

1. Leon Gordon (England)

2. Popa Ionut (Romania)

3. Petre Adrian (Romania)

3. Grozdanov Philip (Hungary)

 

 

 

men, seniors, 21-39 years, +85 kg

1. Cheles Claudiu (Romania)

2. Cheles Iulian (Romania)

3. Radu Mihai (Romania)

3. Circiu Sorin (Romania)

 

women, seniors, 21-39 years, -55 kg

1. Stanciu Mihaela (Romania)

2. Tinca Georgiana (Romania)

3. Ciuperca Alexandra (Romania)

3. Iliana Ognyanova (Bulgaria)

 

women, seniors, 21-39 years, -60 kg

1. Spasic Nevena (Serbia)

2. Drapic Dragica (Serbia)

3. Tesanovic Maja (Serbia)

3. Weiselowski Vivien (Germany)

 

women, seniors, 21-39 years, +60 kg

1. Micu Veronica (Romania)

2. Stamencic Ivana (Serbia)

3. Borislava Valentinova (Bulgaria)

3. Stojanovic Ivana (Serbia)

 

men, seniors, OPEN

1. Todor Todorov (Bulgaria)

2. Lyubomir Andreev (Bulgaria)

3. Glinskiy Denis (Belarus)

3. Tihomir Ivanov (Bulgaria)

 

women, seniors, OPEN

1. Borislava Valentinova (Bulgaria)

2. Oprescu Alexandra (Romania)

3. Nadezhda Rashkova (Bulgaria)

3. Adriana Valentinova (Bulgaria)

 

men, veterans, 40-49 years, -80 kg

1. Loghin Adrian (Romania)

2. Colombi Claudio (Italy)

3. Savickijs Igors (Latvia)

3. Ribaks Romans (Latvia)

 

 

 

men, veterans, 40-49 years, +80 kg

1. Namazov Sadi (Azerbaijan)

2. Milankovic Dragan (Rep of Srpska)

3. Ivo Stefanov (Bulgaria)

3. Dragu Mircea (Romania)

 

women, veterans, over 40 years, open

1. Joan Sheehan (Ireland)

2. Vanyo Attilane (Hungary)

3. Engber Ingrid (Romania)

3. Georgiana Vincencova (Czech Republic)

 

men, veterans, over 50 years, open

1. Nagy Laszlo (Hungary)

2. Oussama Hamad Azam (Syria)

3. Tonte Gyula (Hungary)

3. Richard Bennet (England)

 

MASTER MEN

1. Todiras Radu (Romania)

2. Spinu Vitalie (Moldavia)

3. Hristo Shterev (Bulgaria)

3. John Verhelle (Belgium)

 

MASTER WOMEN

1. Vilkina Olga (Belarus)

2. Stanciu Mihaela (Romania)

3. Schiba Anastasia (Moldavia)

3. Kristina Svilenova (Bulgaria)

 

 

KUMITE TEAM

 

boys, cadets, 12-15 years, -55 kg

1. Belarus 1 ( Babaev Iliya, Kostukevich Artyom, Makey Maxim )

2. Bulgaria (Valentin Yordanov, Mark Tomov, Todor Todorov, Kristian Petrakiev)

3. Romania 1 (Lungu Andrei, Guinea Alexandru, Fatu Danut, Iordache Tiberiu)

3. Romania 2 (Pandia Mihai, Badea Eduard, Balaceanu Alin, Rotea Mihai)

 

boys, cadets, 12-15 years, +55 kg

1. Bulgaria (Georgi Nikolov, Ilian Iliev, Georgi Brakiovski)

2. Serbia (Maric Ljubisa, Jovicic Dragoslav, Ardala Nebojsa, Kis Rihard)

3. Hungary (Hódi Márió,Bán Viktor,Szekér  László)

3. Belarus (Kostukovich Artyom, Krivosheev Dmitry, Shmat Denis, Temruk Vyacheslav )

 

girls, cadets, 12-15 years

1. Serbia (Ivkovic Simona, Tojagic Sanja, Dujic Jelena, Kosanovic Nevena)

2. Turkey (Duygu Yemenici, Cisen Yilmaz, Feyza Altintaş)

3. Latvia (Daniela Skuja, Anna Ponatovska, Juliana Daukste, Ivanko Alisa)

3. Romania 2 (Stoian Denisa, Seitz Adina, Comarniceanu Cristina, Ionita Alexandra)

 

mixed, cadets, 12-15 years

1. Bulgaria (Mark Tomov, Todor Todorov, Kristian Petrakiev, Iva Ivanova, Petya Nikolova, Marina Cholakova, Georgi Brakiovski)

2. Romania 1 (Trestianu Iulian, Radu Danut, Neagu Cosmin, Stoian Denisa, Anghelenici Laura, Seitz Adina, Pantazica Dragos)

3. Romania 2 (Foday Andrei, Roman Andrei, Pelisanu Alin, Fircal Andreea, Vlad Sara, Dumitrache Roberto, Serban Magdalena)

3. Belarus 1 ( Balkovskaya Yana, Brenko Ekaterina, Krivosheev Dmitry, Miron Alexands, Shmat Denis, Balkovskiy Bogdan )

 

men, juniors, 16-20 years

1. Switzerland (Mico Ilic, Simo Ilic, Jawahar Varatharajan, Marin Grabovac)

2. Romania 1 (Palma Alexandru, Dumitrescu Andrei, Necula Stefan, Negrea Alin)

3. Belarus (Demchuk, Litvinovich, Timoshin, Flerko)

3. Romania 2 (Cioarec Marius, Mazere Ady, Sitaru Cristian, Radulea Radu)

 

women, juniors, 16-20 years

1. Serbia (Bajagic Miljana, Sokcanic Katarina, Adamovic Marta, Topuzovic Danijela)

2. Romania 2 (Oprescu Alexandra, Pamfil Madalina, Shariat Madalina, Bucataru Alexandra)

3. Romania 1 (Dragan Alexandra, Margas Andreea, Strompl Teodora, Silianu Cristiana)

3. Bulgaria 1 (Aleksandra Miteva, Lora Ruscheva, Adriana Ganeva, Martina Chan)

 

mixed, juniors, 16-20 years

1. Romania 1 (Cioarec Marius, Palma Alexandru, Dumitrescu Andrei, Dragan Alexandra, Ciosu Elena, Radu Bogdan, Andrei Denisa)

2. Romania 2 (Sitaru Cristian, Radulea Radu, Popescu Radu, Novitschi Andra, Beldeanu Sabina, Odobescu Razvan, Shariat Madalina)

3. Serbia (Milovanovic Nemanja, Vukovic Djordje, Rabti Kemal, Maric Ognjen, Rajicic Marko, Ciric Ana, Sokcanic Katarina)

3. Belarus ( Alexeeva Mariya, Timoshina Taiana, Demchuk Iliya, Timoshin Vladimir, Flerko Pavel, Klimovich Alexandra, Litvinovich Vitaliy)

 

 

 

 

 

 

 

 

men, seniors, over 21 years

1. Romania 1 (Circiu Sorin, Cheles Claudiu, Cheles Iulian, Todiras Radu, Lipianu Bogdan, Porumboiu Cosmin, Achite Adrian)

2. Romania 2 (Petre Adrian, Nica Dor Alexandru, Giurgea Robert, Bidina Andrei, Radu Mihai, Caseru Ionut, Stoica Ionut)

3. Bulgaria 1 (Radoslav Penov, Silvestar Giolski, Liubomir Netzov, Veselin Dimitrov, Tihomir Todorov, Plamen kirilov, Todor Sabev)

3. Serbia (Miladinovic Igor, Rvovic Nedeljko, Leontijevic Aleksandar, Osmajlic Nemanja, Jeremic Nebojsa, Mijic Milorad, Poledica Milan)

 

women, seniors, over 21 years

1. Bulgaria 1 (Borislava Ganeva, Adriana Ganeva, Lora Ruscheva, Julieta Vasileva)

2. Romania 1 (Tinca Georgiana, Stanciu Mihaela, Micu Veronica, Patru Alina)

3. Romania 2 (Ciuperca Alexandra, Mihalache Ioana, Chiper Rodica, Shariat Madalina)

3. Serbia (Spasic Nevena, Stamencic Ivana, Ciric Ana, Tosic Vera)

 

mixed, seniors, over 21 years

1. Bulgaria 1 (Radoslav Penov, Silvestar Giolski, Liubomir Netzov, Todor Sabev, Borislava Ganeva, Adriana Ganeva, Lora Ruscheva)

2. Bulgaria 2 (Plamen Kirilov, Emanuil Dimitrov, Kristian Andonov, Hristo Shterev, Emanuila Angelova, Kristina Svilenova, Julieta Vasileva)

3. Romania 2 (Todiras Radu, Lipianu Bogdan, Radu Mihai, Micu Veronica, Ciuperca Alexandra, Stoica Ionut, Patru Alina)

3. Romania 1 (Circiu Sorin, Cheles Claudiu, Cheles Iulian, Tinca Georgiana, Stanciu Mihaela, Henegariu Razvan, Mihalache Ioana)

 

men, veterans

1. Hungary

2. Azerbaijan

3. Latvia

 

 

 

 

 

Comments are closed.