Warning: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/johny/public_html/skdun.org/wp-config.php on line 85
RESULTS – 23rd SKDUN World Shotokan Karate Championships – Serbia 2015 – SKDUN

RESULTS – 23rd SKDUN World Shotokan Karate Championships – Serbia 2015

World karate championship 2015
Detailed Schedule of Coming World Karate Championships 2015 (in Serbia)
06/10/2015
RESULTS – 8th SKDUN World Shotokan Karate KOHAI Cup Serbia 2015
09/11/2015
Show all

RESULTS – 23rd SKDUN World Shotokan Karate Championships – Serbia 2015

 23rd SKDUN World Shotokan Karate Championships
Subotica, Serbia, 10 – 11 October 2015

KATA INDIVIDUAL

boys, children, 10-11 years

  1. Semenov Kirill (Russia)
  2. Martinescu Mihai (Romania)
  3. Ivaylo Atanasov (Bulgaria)

 

girls, children, 10-11 years

  1. Dumitru Bianca (Romania)
  2. Komaromi Ana Reka (Serbia)
  3. Reegan Green (England)

 

boys, minicadets, 12-13 years

  1. Gonchar Kirill (Belarus)
  2. Corbu Iacob (Romania)
  3. Negulescu Robert (Romania)

 

girls, minicadets, 12-13 years

  1. Milosevic Kasija (Serbia)
  2. Tataru Theodora (Romania)
  3. Mihalache Alexandra(Romania)

 

boys, cadets, 14-15 years

  1. Joshua Han (England)
  2. Dragostin Mihai(Romania)
  3. Zafiris Flavius (Romania)

 

girls, cadets, 14-15 years

  1. Luiceanu Ana (Romania)
  2. Stefanovic Anabela (Serbia)
  3. Bordjoski Jovana (Serbia)

 

boys, juniors, 16-17 years

  1. Neagu Cosmin (Romania)
  2. Vilovski Jovan (Serbia)
  3. Manea Darius (Romania)

 

girls, juniors, 16-17 years

  1. Longhena Giorgia (Italy)
  2. Tohanean Denisa (Romania)
  3. Kosanovic Nevena (Serbia)

 

 

 

men, youths, 18-20 years

  1. Radosavljevic Nikola (Serbia)
  2. Maric Ognjen (Serbia)
  3. Todorov Marko (Serbia)

 

women, youths, 18-20 years

  1. Dragan Alexandra (Romania)
  2. Martina Chan (Bulgaria)
  3. Arginteanu Andreea (Romania)

 

men, seniors, 21-39 years

  1. Lipianu Bogdan (Romania)
  2. 2. Fusaru Daniel (Romania)
  3. Anjei Zgjiva (Bulgaria)

 

women, seniors, 21-39 years

  1. Tinca Georgiana (Romania)
  2. Novitchi Andra (Romania)
  3. Patru Alina (Romania)

 

men, veterans, 40-49 years

  1. Calderon Alexander (Spain)
  2. Pripas Elisei (Romania)
  3. Lamdes Razvan (Romania)

 

women, veterans, 40-49 years

  1. Marites Tomlison (England)
  2. Vitai Remma (Hungary)
  3. Vanyo Attilane (Hungary)

 

men, veterans, over 50 years

  1. Zhukov Pavel (Belarus)
  2. Oussama Hamad Asam (Syria)
  3. Rajendran Krishnamurthy (India)

 

women, veterans, over 50 years

  1. Vilkina Svetlana (Belarus)
  2. Luppertz Karin (Spain)
  3. Korvin-Kuchinskaya Elena (Belarus)

 

 

 

 

 

 

 

 

KUMITE INDIVIDUAL

 

 

 

boys, children , 10-11 years, -35 kg

  1. Manta Catalin (Romania)
  2. Maximov Nikita (Belarus)
  3. Robu-Lungu Darius (Romania)
  4. Mihai Cristian (Romania)

 

boys, children, 10-11 years, +35kg

  1. 1. Redzep Brkic ((Bosnia)
  2. Knecht Patrik (Romania)
  3. Martinescu Mihai (Romania)
  4. Kokovai Csongor (Romania)

 

girls ,children ,10-11 years,

  1. Dumitru Bianca (Romania)
  2. Arosoae Daria (Romania)
  3. Stojanovic Bjanka (Serbia)
  4. Cuk Emilija (Serbia)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -40 kg

  1. Jovanovic Stefan (Serbia)
  2. Cipo Dario (Serbia)
  3. Max Threadwell (England)

3.Topuzovic Aleksandar (Serbia)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -45 kg

  1. Kovacevic Alexandar (Serbia)
  2. Flisic Aleksa (Serbia)
  3. Cristescu Vlad (Romania)
  4. Negulescu Robert (Romania)

 

boys, minicadets, 12-13 years, -50 kg

  1. Visan Ianis ( Romania)
  2. Randjelovic Danilo (Serbia)
  3. Bocan Damian (Romania)
  4. Corbu Iacob (Romania)

 

boys, minicadets, 12-13 years, +50 kg

  1. Ivanovic Ivan (Serbia)
  2. Iordache Tiberiu (Romania)
  3. Sipka Damjan (Serbia)
  4. 3. Rafail Andreou (Bulgaria)

 

 

girls, minicadeti, 12-13 years ,-45kg

  1. Kiselyova Marya (Belarus)
  2. Sokolovski Kristina (Serbia)
  3. Raskov Marina (Serbia)
  4. Gokovets Ljubov (Russia)

 

girls, minicadets, 12-13 years, +45 kg

  1. Plancak Sara (Serbia)
  2. Bolohan Maria (Moldavia)
  3. Dragic Jovana (Serbia)
  4. Saru Cristina (Romania)

 

boys, cadets, 14-15 years, -50 kg

  1. Novichikhin Alexandr (Russia)
  2. Khanukov Danil (Russia)
  3. Ibrahimovich Marko (Serbia)
  4. Feher Zsolt (Hungary)

 

boys, cadets, 14-15 years, -58 kg

  1. Fatu Daniel (Romania)
  2. Mark Tomov (Bulgaria)
  3. Cristea Codrut (Romania)
  4. Conic Stefan (Serbia)

 

boys, cadets, 14-15 years, -65 kg

  1. Zafiris Flavius (Romania)
  2. Andjelovic Dimitrije (Serbia)
  3. Harrison Gill (England)
  4. Basa Gabor (Serbia)

 

boys, cadets, 14-15 years, +65 kg

  1. Petrov Michail (Russia)

2  Matthew Potter (England)

  1. Elliott Dronfield (England)
  2. Guta Dan (Romania)

 

girls, cadets, 14-15 years, -52 kg

  1. Lamdes Isabela (Romania)
  2. Polifronie Andreea (Romania)
  3. Czendrei Luca (Hungary)
  4. Sujic Una (Serbia)

 

girls, cadets, 14-15 years, +52 kg

  1. Alexeeva Maria (Belarus)
  2. Comarniceanu Cristina (Romania)
  3. Naumov Miljana (Serbia )
  4. Ilic Miljana (Serbia)

 

boys, juniors, 16-17 years, -55 kg

  1. Guinea Alexandru (Romania )
  2. Muntean Bogdan (Romania)
  3. Lungu Andrei (Romania)
  4. Pandia Mihai (Romania)

 

boys, juniors, 16-17 years, -62 kg

  1. Roman Andrei (Romania)
  2. David Razvan (Romania)
  3. Todor Todorov (Bulgaria)
  4. Meteleanu Bogdan (Romania)

 

boys, juniors, 16-17 years, -70 kg

  1. Damian Mario (Romania)
  2. Neagu Cosmin (Romania)
  3. Drobot Andrei (Moldova)
  4. Tomic Nebojsa (Bosnia)

 

boys, juniors, 16-17 years, +70 kg

  1. Foday Andrei (Romania)
  2. Ilian Iliev (Bulgaria)
  3. Maric Ljubisa (Serbia)
  4. Georgi Georgiev (Bulgaria)

 

girls, juniors, 16-17 years, -57 kg

  1. Anghelenici Laura (Romania)
  2. Ivkovic Simona (Serbia)
  3. Ibrahimovic Marija (Serbia)
  4. Radu Raluca (Romania)

 

girls, juniors, 16-17 years, +57 kg

  1. Seitz Adina (Romania)
  2. Fircal Andreea (Romania)
  3. Ionita Alexandra (Romania)
  4. Ambrus Andreea (Romania)

 

men, youths, 18-20 years, -60 kg

  1. Cioarec Marius (Romania)
  2. Bartincki Attila (Romania)
  3. Ubbriaco Giorgio (Italy)

 

men, youths, 18-20 years, – 68 kg

  1. Anitei Rares (Romania)
  2. Alpreotesei Bogdan (Romania)
  3. Burdusa Andrei (Romania)
  4. Mladenovic Stefan (Serbia)

men, youths, 18-20 years, – 75 kg

  1. Dumitrescu Andrei (Romania)
  2. Vukovic Djordje (Serbia)
  3. Tonciu George (Romania)
  4. Radulea Radu (Romania)

 

men, youths, 18-20 years, + 75 kg

  1. Radu Bogdan (Romania )
  2. Condescu George (Romania)
  3. Palma Alexandru (Romania)
  4. Kovacs Marcell (Hungary)

 

women, youths, 18-20 years, -60 kg

  1. Betina Bataklieva (Bulgaria)
  2. Betina Kisyova (Bulgaria)
  3. Miruna Novitchi (Romania)
  4. Iliyana Bozhilova (Bulgaria)

 

women, youths, 18-20 years, +60 kg

  1. Dragan Andreea (Romania)
  2. Bodnar Tatjana (Serbia)
  3. Jankovic Aleksandra (Serbia)
  4. Kadar Aliz (Serbia)

 

men, seniors, 21-39 years ,- 65 kg

  1. Lipianu Bogdan (Romania)
  2. Caseru Ionut (Romania)
  3. Dioszegi Bence (Hungary)
  4. Burtan Sorin (Romania)

 

men, seniors, 21-39 years ,-70 kg

  1. Palmen Kirilov (Bulgaria)
  2. Todor Sabev (Bulgaria)
  3. Palvin Dishev (Bulgaria)
  4. Andrejic Bojan (Serbia)

 

men, seniors, 21-39 years ,-77 kg

  1. Giurgea Robert (Romania)
  2. Poledica Milan (Serbia)
  3. Borislav Nenov (Bulgaria)
  4. Denis Nikolov (Bulgaria)

 

men, seniors, 21-39 years ,-85 kg

  1. Mijic Milorad (Serbia)
  2. Spinu Vitalii (Moldova)
  3. Ivailo Nikolov (Bulgaria )
  4. Anas Jarboua (England)

men, seniors, 21-39 years ,+85 kg

  1. Silvestar Gyolski (Bulgaria)
  2. Circiu Sorin (Romania)
  3. Tihomir Todorov (Bulgaria)
  4. Cheles Claudiu (Romania)

 

women, seniors, 21-39 years, -55 kg

  1. Tinca Georgiana (Romania)
  2. Stanciu Mihaela (Romania)
  3. Ene Ioana (Romania)
  4. Shiba Anastasia (Moldavia)

 

women, seniors, 21-39 years, -60 kg

  1. Adriana Geneva (Bulgaria)
  2. Takacs Helga (Hungary)
  3. Desislava Ivanova (Bulgaria)
  4. Demeyere Josephine (Belgium)

 

women, seniors, 21-39 years, +60 kg

  1. Borislava Ganeva( Bulgaria)
  2. Lora Ruscheva (Bulgaria)
  3. Micu Veronica ( Romania)
  4. Iordache Loredana (Romania)

 

men, veterans, 40-49 years -80kg

  1. Banyi Attila (Hungary)
  2. Calderon Alexander (Spain)
  3. Horvath Csaba (Hungary)
  4. Szabo Csaba (Hungary)

 

men, veterans, 40-49 years +80 kg

  1. Lamdes Razvan (Romania)
  2. Guta Mihai (Romania)
  3. Popesu Cristian (Romania)
  4. Fejdych Wojciech (Poland)

 

men, veterans, over 50 years,open

  1. Oussama Hamad Asam (Syria)
  2. Rizsanyi Attila (Hungary)
  3. Nebogatikov Alexander (Russia)
  4. Todovic Ljubomir (Bosnia)

 

women, veterans, over 40 years, open

  1. Marites Tomlinson (England)
  2. Joan Sheehan (Ireland)
  3. Luppertz Kuchler Karin (Spain)
  4. Vanyo Attilane (Hungary)

women seniors open

  1. Borislava Geneva (Bulgaria)
  2. Lora Ruscheva (Bulgaria)
  3. Micu Veronica( Romania)
  4. Tinca Georgiana (Romania)

 

men  seniors open

  1. Spinu Vitalii (Moldova )
  2. Dumitrescu Andrei (Romania)
  3. Circiu Sorin (Romania )
  4. Lyubomir Netsov (Bulgaria)

 

SENIORS MASTER WOMEN

  1. Stanciu Mihaela (Romania)
  2. Schiba Anastasia (Moldavia)
  3. Marites Thomlinson (England)
  4. Kristina Svlivenova (Bulgary)

 

SENIORS MASTER MEN

  1. Lipianu Bogdan (Romania)
  2. Demchishin Artur (Belarus)
  3. Peter Muller (Germany)
  4. Milos Vukelic (Serbia)

 

KATA TEAM

 

boys, cadets, 12-15 years

  1. Romania 2 (Guta Dan, Gligore Emil, Visan Ianis)
  2. Romania 1 (Maftei Gabriel, Dragoi Ion, Bacalu Andrei)
  3. Russia 1 ( Novichikhin Alexander, Faustov Alexey, Khanukov Danill)

 

 

 

girls, cadets, 12-15 years

  1. Romania 2 (Coliba Iulia, Nitescu Diana, Vlad Sara)
  2. Romania 1 (Mihalache Alexandra, Dumitru Bianca, Luiceanu Ana)
  3. Belarus1 (Kiseliova Maria, Kiseilova Alexandra, )

 

mixed, cadets, 12-15 years

  1. Romania 2 (Heroiu Alexandru, Dumitru Bianca, Marin Catalin)
  2. Romania 1 (Chiriac Antonio, Corbu Iacob, Tataru Theodora )
  3. Serbia 2 (Sayinovici Tijana,Vesilinovic,Rasic Ivana)

 

 

men, juniors, 16-20 years

  1. Romania 1 (Dumitrescu Andrei, Cioarec Marius, Foday Andrei )
  2. Romania 2 (Manea Darius,Tonciu George,Ivan Laurentiu)
  3. England 1 (M.Gill, R. Cooper, D. Canham)

 

women, juniors, 16-20 years

  1. Romania 1 (Arginteanu Andreea , Dragan Alexandra, Anghelenici Laura)
  2. Bulgaria 2 (Marina Tcholakova, Martina Chan, Iliyana Bozhilova )
  3. Bulgaria 1 (Rositsa Nikolova, Betina Kisyova, Mirela Yolova)

 

mixed, juniors, 16-20 years

  1. Romania 1 (Dragan Alexandra, Cioarec Marius, Dumitrescu Andrei)

2.Romania 2 (Neagu Cosmin, Meteleanu Bogdan, Coliba Iulia)

  1. Belarus (Alexeeva Marina, Kiseilova Alexandra, Miron Alexandr)

 

men, seniors, over 21 years

  1. Romania 1 (Lipianu Bogdan, Fusaru Daniel, Achitei Adrian )
  2. Romania 2 ( Stoica Ionut, Petre Ionut Alexandru, Burtan Sorin)
  3. Bulgaria 1( Andjei Zgjiva, Denis Nikolov, Ivailo Nikolov)

 

 

women, seniors, over 21 years

  1. Romania 1 (Patru Alina, Ene Ioana, Tinca Georgiana)
  2. Romania 2 (Mihalache Ioana, Stanciu Mihaela, Novitchi Andra )
  3. Bulgaria 2 (Ivona Milachkova, Martina Chan, Iliyana Bozhilova)

 

mixed, seniors, over 21 years

  1. Romania 2 (Fusaru Daniel, Tinca Georgiana, Achitei Adrian)
  2. Romania 1 (Lipianu Bogdan, Patru Alina, Petre Ionut Alexandru)

3.Bulgaria  1 (VeselinaTaskova, Denis Nikolov, Anjei Zgjiva)

 

 

                                                            

 

 

 

KUMITE TEAM

 

 

 

Boys, cadets, 12-15 years , -55 kg

  1. Romania 1 (Fatu Daniel, Iordache Tiberiu, Visan Ianis, Negulescu Robert)
  2. Belarus 1 ( Borichevskiy Nikita, Pyatkevich Vladislav, Zakrevskiy Alexandr, Gonchar Kirill )
  3. England 1 (Brandon Gill, Henry Stokes, Daniel Canham)
  4. Bulgaria 1 (Borislav Nachev, Arman Avetisyan, Dimitar Velkov, Ivan Dimitrov)

 

Boys, cadets, 12-15 years ,+ 55kg

  1. Serbia 2 (Andelovic Dimitrije,Danijel Vilovski,Conic Stefan)
  2. England 2 (Matthew Potter, Elliot Dronfield, Patrik Matthews, Max Clay)
  3. Serbia 1 (Sejhan Metovic, Milan Veselinov, Ajnur Fijuljanin, Stevan Cveticanin)
  4. Hungary 1 (Kovacs Benjamin, Soos Aron, Ban Viktor, Horvath Bence)

 

Girls, cadets,12-15 years

  1. Romania 2 (Coliba Iulia,Malauta Miruna,Comarniceanu Cristina,Nitescu Diana)
  2. Belarus 1 (Alexeeva Maria,Kiseliova Maria, Dudko Polina, Sheko Vladislava)
  3. Romania 1 (Lamdes Izabela,Polifronie Andreea,Vlad Sara, Barlea Giorgiana)
  4. Hungary 1( Genavei Luca, Modos Melinda, Szombotheyi Klaudia)

 

Mixed, cadets, 12-15 years

  1. 1. Belarus 1 ( Los Pavel, Alexeeva Maria, Borichevskiy Nikita, Kiseliova Maria, Piatkevich Vladislav, Zhuk Alexandr, Dudko Polina)
  2. 2. Romania 1 (Fatu Daniel, Polifronie Andreea, Zafiris Flavius, Vlad Sara, Chiriac Antonio, Coliba Iulia, Iordache Tiberiu
  3. Bulgaria 1 (Ivailo Boev, Mirela Yolova, Aleksandar Kostandinov, Lora Bancheva, Borislav Nachev, Atina Trendafilova, Mark Tomov)
  4. Hungary 1 (Czendrei Luca, Kovács Benjamin, Szombathelyi Klaudia, Horváth Bence, Bán Viktor, Soos Aron, Mados Melinda)

 

Men, juniors, 16- 20 years

  1. Romania 1 (Radu Bogdan, Condescu George, Damian Mario, Cioarec Marius )
  2. Romania 2 ( Foday Andrei, Radulea Radu, Radu Danut, Tonciu George)
  3. Serbia 1 (Maric Ljubisa, Maric Ognjen, Jovicic Dragoslav, Budji David )
  4. Bulgaria 1 (Antoan Teofilov, Ilian Iliev, Yordan Georgiev, Martin Dimitrov)

 

Women, juniors,16-20 years

  1. Romania 1 (Seitz Adina, Fircal Adina, Anghelenici Laura, Oprescu Alexandra)
  2. Romania 2 (Ambrus Andreea, Novitchi Miruna, Radu Raluca, Ionita Alexandra)
  3. Serbia 1 (Ivkovic Simona,Radosavljevic Andela, Dujic Jelena, Ibrahimovic Marija)
  4. Serbia 2 (Licina Teodora ,Kosanovici Nevena,Bardoski Jovana, Petrovic Adela)

 

Mixed, juniors, 16- 20 years

  1. Romania 1 (Radu Bogdan, Condescu George, Damian Mario, Seitz Adina, Fircal Andreea, Cioarec Marius, Oprescu Alexandra)
  2. Romania 2 (Radulea Radu, Foday Andrei, Radu Danut, Ambrus Sari Andreea, Anghelenici Laura, Mazare Ady, Arginteanu Andreea)
  3. Russia 1 (Petrov Michail, Shrader Varvara, Khanukov Danil, Dreval Daria, Gorkovets Ivan, Novitchikhin Alexandr, Gorkovets Lubov)
  4. Bulgaria 1 (Ivailo Slevov, Julia Sotirova, Niki Nenov, Betina Bataklieva, Yordan Georgiev, Veselin Nikolov, Martina Chan)

 

Men, seniors, over 21 years

  1. Romania 1 (Cheles Claudiu, Circiu Sorin, Lipianu Bogdan, Giurgea Robert, Dumitrescu Andrei, Achite Adrian, Dragos Chiru)
  2. Serbia 1 (Mijic Milorad, Milan Poledica, Vukovic Dorde, Rabti Kemal, Stancevic Milan, Dokic Danko, Jeremic Neboja)
  3. Romania 2 (Tanase Laurentiu, Petre Ionut, Caseru Ionut, Ipate Ionut, Fusaru Daniel, Henegariu Razvan, Palma Alexandru)
  4. Hungary 1 ( Kovacs Marcell, Dioszegi Bence, Takacs Andras Gyorgyi Csaba, Lako Denes, Ferherczli David, Eged Laszlo)

 

Women, seniors, over 21 years

  1. Bulgaria 1 (Ganeva Borislava, Ruscheva Lora, Ganeva Adriana, Svilenova Kristina)
  2. Bulgaria 2 (Miteva Aleksandra, Bataklieva Betina, Mladenova Nadejda, Ivanova Desislava)
  3. Romania 1(Tinca Georgiana, Dragan Alexandra, Iordache Loredana, Ene Ioana)
  4. England 1 (Kiersty Johnston, Alexandra Merisoiu, Marites Tomlinson)

 

Mixed, seniors, over 21 years

  1. Romania 1 (Cheles Claudiu, Dragan Alexandra, Circiu Sorin, Stanciu Mihaela, Lipianu Bogdan, Dumitrescu Andrei, Tinca Georgiana)
  2. Romania 2 (Giurgea Robert, Micu Veronica, Burtan Sorin, Iordache Loredana, Popa Ionut, Fusaru Daniel, Ene Ioana)
  3. Moldova 1 (Dovzi Vasilii, Schiba Anastasia, Spinu Vitalii, Drobot Andrei, Gazea Nicolaie)
  4. Bugaria 2 (Pavel Stoyanov, Radoslav Penov, Lyubomir Netsov, Veselin Dimitrov, Kristina Svilenova, Nadezhda Mladenova, Aleksandra Miteva )

 

 

Comments are closed.